Brewer of the Year

MASH B.O.T.Y. — 2013

All MASH members are eligible to compete in MASH’s Brewer of the Year (B.O.T.Y.) competition. At each month’s meeting, a specific style of beer will be judged. Members collect B.O.T.Y. points for finishing first, second, or third in this monthly competition and for receiving awards in BJCP-sanctioned external competitions.

Points Awarded for MASH BOTY competitions are currently:

  • First Place – 5 points
  • Second Place – 4 points
  • Third Place – 3 points
  • Entering a beer – 1 point.

Points Awarded for external competitions are currently:

  • First Place – 5 points
  • Second Place – 4 points
  • Third Place – 3 points
  • Best of Show – Additional 2 points

B.O.T.Y runs from December to November of each year. MASH awards for B.O.T.Y are given out at the winter solsitice party.

Month Category

First

Second

Third

December Un-Session Beers (OG>1.040)
(Club-Only Entry Due January 11, 2013)
Dave Kirsten &
Bob Billany

Belgian Tripel
Scott & Denise Graham
Christmas Ale

Danny Smyth American Pale Ale w/ Rosemary

January BJCP Category 13: Stout

Dave Kirsten &
Bob Billany
 
Oatmeal Stout

Danny Argudin
Sweet Stout

 Jon & Alisa Britton
Oatmeal Stout

February BJCP Category 19B: English Barleywine &
BJCP Category 19C: American Barleywine

(Club-Only Entry Due March 1, 2013)

 Jon & Alisa Britton

Scott & Denise
Graham

Dave Kirsten &
Bob Billany

March Extract Beers
(Club-Only Entry Due May 13, 2013)

 Matt Waldron
Irish Red

Danny Argudin
Saison

 Tony & Brandon
IPA

April BJCP Category 8: English Pale Ale &
BJCP Category 10A: American Pale Ale
 Dave Kirsten &
Bob Billany
American Pale Ale
 Dan Barrett
ESB
 Danny Argudin
American Pale Ale
May BJCP Category 16: Belgian and French Ale   Danny Argudin
Saison with Brett

  Matt Waldron  Belgian Stout

  Danny Argudin
Saison
June BJCP Category 23: Specialty Beer   Dave Kirsten &
Bob Billany
Imperial Red Ale
  Matt Waldron
Dry Coffee Stout
   Danny Argudin Maple Barleywine Blues Brewing
2x IPA + Honey
July BJCP Categories 24 – 26: Mead  Scott & Denise Graham  Ryan Lapete  Danny Argudin
August BJCP Category 3: European Amber Lager    Dave Kirsten &
Bob Billany
Oktoberfest
  Dave Kirsten &
Bob Billany
Vienna Lager
September BJCP Category 15: German Wheat and Rye Beer Blues Brewing
Weizenbock
 Jacob Lindsay Weissbier  Matt Waldron /   Dave Kirsten &
Bob Billany Dunkelweizen
October BJCP Category 14: India Pale Ale  Danny Steigerwald
Imperial IPA
 Blues Brewing
American IPA

  Ryan Lapete Imperial IPA

November BJCP Categories 27 & 28: Cider and Perry   Matt Waldron
English Cider
 Luis Nassar
Specialty Cider
 Danny Diaz
Specialty Cider
Current (2013) Standings

1.   Dave Kirsten & Bob Billany - 80 Points (35 Points BotY + 5 Entries + 3 Points BFBC + 4 Points Coconut Cup + 13 Points Hurricane Blowoff + 5 Points Hogtown Brewoff + 9 Points First Coast Cup + 6 Points Commander SAAZ)

2.   Danny Argudin39 Points (25 Points BotY + 3 Entries  + 3 Points Hurricane Blowoff+ 3 Points NHCFR + 5 Points First Coast Cup)

3.  Jon & Alisa Britton31 Points (8 Points BotY + 4 Entries + 15 Points Coconut Cup + 4 Points Hurricane Blowoff)

4.   Matt Waldron25 Points (21 Points BotY + 4 Entries)

5.   Scott & Denise Graham - 20 Points (13 Points BotY + 7 Points Commander SAAZ)

6.   Ryan Lapete18 Points (7 Points BotY + 3 Points First Coast Cup +4 Points Sunshine Challenge + 4 Entries)

7.   Daniel Barrett12 Points (4 Points BotY + 4 Points Hurricane Blowoff + 4 Points First Coast Cup)

-    Blues Brewing (Alvaro & Mauricio)12 Points (12 Points BotY)

8.   Bob Beard9 Points (2 Entries + 7 Points Coconut Cup)

9.   Danny Steigerwald.5 Points (5 Points BotY)

10.  Jacob Lindsay – 4 Points (4 Points BotY)

-     Tony Hernandez4 Points (3 Points BotY + 1 Entry)

-     Luis Nassar4 Points (4 Points BotY)

11.   Danny Diaz3 Points (3 Points BotY)

-     Danny Smyth3 Points (3 Points BotY)

12.  Danny & Jorge Fors2 Points (2 Entries)

13.  Josh Kritzer - 1 Point (Entry)

-     Eric Moyer1 Point (Entry)

-     Chris Shores1 Point (Entry)

Past B.O.T.Y. winners

1996 Scott Ross
1997 Scott Ross
1998 Mark Swenson
1999 F&G (Bob Fischer & Scott Graham)
2000 Joe Berryman
2001 Peter Buschbaum
2002 Denise and Scott Graham
2003 Denise and Scott Graham
2004 Patrick Gibson
2005 Darryl Hickey
2006 Russell Everett
2007 Russell Everett
2008 Denise and Scott Graham
2009 Darryl Hickey
2010 Josh Kritzer
2011 Jon Britton
2012 Dave Kirsten & Bob Billany