Brewer of the Year – 2015

MASH B.O.T.Y.

Click here for final 2015 Results!

All MASH members are eligible to compete in MASH’s Brewer of the Year (B.O.T.Y.) competition. (Limit 1 entry per month for each individual or brew team.)  At each month’s meeting, a specific style of beer will be judged. Members collect B.O.T.Y. points for finishing first, second or third in this monthly competition and for receiving awards in BJCP-sanctioned external competitions.

Each entrant must supply a minimum of two 12 oz. bottles or one 22 oz. bomber. Contestants are encouraged to provide additional samples to facilitate sharing with the club at large. To maintain anonymity, bottles should be free of any identifying marks.

The number of judges for the BotY evaluation will be capped at a maximum of 5 per session. Whenever possible, the judging panel shall include at least one BJCP certified judge, Cicerone or professional brewer.

Points Awarded for MASH BOTY competitions are currently:

  • First Place – 5 points
  • Second Place – 4 points
  • Third Place – 3 points
  • Entering a beer – 1 point.

Points Awarded for external competitions are currently:

  • First Place – 5 points
  • Second Place – 4 points
  • Third Place – 3 points
  • Best of Show – Additional 2 points

B.O.T.Y runs from December to November of each year. MASH awards for B.O.T.Y are given out at the Winter Solstice party.

Month Category First Second Third
December Stout (BJCP Category 13)  Matt Waldron
Dry Stout
Michael Moussa
Russian Imperial Stout
Tony Hernandez
American Stout
January German Wheat & Rye (BJCP Category 15) Dave Kirsten &
Bob Billany
Weizenbock  
Jorge “Mo” Molina Dunkelweizen Jay & Kari Fonte
 Weizen 
February Amber Hybrid Beer (BJCP Category 7) Jorge “Mo” Molina
Cal Common
 Matt Waldron
Dusseldorf Alt
Dave Kirsten &
Bob Billany
Cal Common
March English Pale Ale (BJCP Category 8) Matt Waldron
Summer Bitter
 Dan Barrett
 Best Bitter 
 Jorge “Mo” Molina
Best Bitter 
April American Ale (BJCP Category 10) Dave Kirsten &
Bob Billany
American Brown
Jorge “Mo” Molina
American Brown 
 Matt Waldron
American Pale
May Bock (BJCP Category 5) Michael Moussa
Doppelbock
   Matt Waldron
Eisbock
Dave Kirsten &
Bob Billany
Doppelbock
June Parallel Brew:
Clone Recipe: North Coast Old Rasputin
To be utilized for club’s Barrel Project
Scott &
Denise Graham
Dave Kirsten &
Bob Billany 
Michael Moussa
July SMaSH Beer – Single Malt & Single Hop  Michael Moussa
Pale Ale
 Matt Waldron
Pale Ale
 Jay & Kari Fonte
 Saison 
August Belgian & French Ale (BJCP Category 16) Jay & Kari Fonte
Saison 
Marie Waldron
Belgian IPA

 Tie:
Scott Graham & Henric Boiardt
Saison
John Falco 
Belgian Wit

September Sour Ale (BJCP Category 17)  Danny Steigerwald Fruit Lambic Michael Moussa
Berliner Weiss
 Matt Waldron
Berliner Weiss
October Open – Best of Show Dave Kirsten &
Bob Billany
Marzen
Tie:
Matt Waldron
Spice Gruit
Daniel Kinard
Belgian Dark Strong
 N/A
November Meads and Ciders (BJCP Categories 24-28)  Chris Shores Traditional Mead   Matt Waldron
Specialty Mead
 Marie Waldron
Traditional Mead 

Current (2015) Standings

INTRA-CLUB COMPETITION
Rank Brewer YTD DEC JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV
1 Matt Waldron 38.5 5 1 4 5 3 4 1 4 1 3 3.5 4
2 Michael Moussa 28 4 1 1 1 1 5 3 5 1 4 1 1
3 Dave Kirsten & Bob Billany 26 1 5 3 - 5 3 4 - - - 5 -
4 Jorge "Mo" Molina 17 - 4 5 3 4 1 - - - - - -
5 Jay & Kari Fonte 11 - 3 - - - - - 3 5 - - -
6 Daniel Kinard 8.5 1 1 - 1 - - - - 1 - 3.5 1
7 Marie Waldron 7 - - - - - - - - 4 - - 3
- Chris Shores 7 1 - - - - - - 1 - - - 5
8 Scott & Denise Graham 6 - 1 - - - - 5 - - - - -
9 Danny Steigerwald 5 - - - - - - - - - 5 - -
10 Dan Barrett 4 - - - 4 - - - - - - - -
11 Tony Hernandez 3 3 - - - - - - - - - - -
12 Geoffrey Schideler 2 - - - - - - - 1 - - 1 -
13 Scott Graham & Henric Boiardt 1.5 - - - - - - - - 1.5 - - -
- John Falco 1.5 - - - - - - - - 1.5 - - -
14 Leonardo Ojeda 1 - 1 - - - - - - - - - -
- Daniel Perez 1 - - 1 - - - - - - - - -
- Daniel Tibbitt 1 - - 1 - - - - - - - - -
- John Bankston 1 - - - 1 - - - - - - - -
- Joshua Hubner 1 - - - - - - - - 1 - - -
- Patrick Whiteside 1 - - - - - - - - 1 - - -
- Jose Diaz 1 - - - - - - - - - - 1 -
- Vernon Hargray 1 - - - - - - - - - - 1 -
- Tim Porter 1 - - - - - - - - - - 1 -

INTER-CLUB COMPETITIONS
Rank Brewer YTD Best Florida Coconut Cup NHC First Round Hurricane Blowoff Hogtown Brewoff Sunshine Challenge First Coast Cup Cmdr SAAZ
1 Scott & Denise Graham 27 - 27 - - - - - -
2 Dave Kirsten & Bob Billany 22 5 3 - 9 5 - - -
3 Matt Waldron 17 - - - 10 3 4 - -
4 John Falco 14 - - - - - 9 5 -
5 Jorge Molina 11 - 4 3 - - 4 - -
- Michael Moussa 11 - 4 - 4 - - - 3
6 Josh Kritzer 10 - 5 - 5 - - - -
7 Christopher Shores 9 - 6 - - 3 - - -
8 Jon & Alisa Britton 3 - 3 - - - - - -

Past B.O.T.Y. Winners

1996   Scott Ross
1997   Scott Ross
1998   Mark Swenson
1999   F&G (Bob Fischer & Scott Graham)
2000   Joe Berryman
2001   Peter Buschbaum
2002   Denise and Scott Graham
2003   Denise and Scott Graham
2004   Patrick Gibson
2005   Darryl Hickey
2006   Russell Everett
2007   Russell Everett
2008   Denise and Scott Graham
2009   Darryl Hickey
2010   Josh Kritzer
2011   Jon Britton
2012   Dave Kirsten & Bob Billany
2013   Dave Kirsten & Bob Billany
2014   Dave Kirsten & Bob Billany